Halka Arz (Halka Açılma) Nedir?

Halka Arz (Halka Açılma) Nedir?

Halka Arz (Halka Açılma) Nedir?

Bu yazımda şirketlerin, borsada işlem görmesini sağlayan halka arz nedir ? Halka arzda borsa yatırımcısını ilgilendiren unsurlar nelerdir konularından bahsedeceğim.

Halka arz diğer deyişle halka açılma; bir anonim şirket yada ortaklığın yeni kaynak sağlamak amacıyla hisse senetlerini, borsa yatırımcılarına çağrı yada ilan yoluyla satarak para kaynağı sağlamasıdır. Halka arz; Şirket hisse senetlerinin, borsa yada teşkilatlı piyasalarda devamlı işlem görmesi şeklinde de açıklanabilir.

Halka arz (halka açılma), genellikle görsel ve yazılı basın yoluyla borsa yatırımcılarına ilan edilir ve şirketin mali tabloları ile bilgileri kamuoyuna sunulur. Borsa yatırımcısı, şirketin bu halka arz bilgilerini içeren belgeleri inceleyerek yada inceleterek banka yada borsa aracı kurum nezdinde açmış olduğu yatırım hesabına şirketin hisse senetlerini dahil eder. Hisse senetleri, en az 1 lot ( lot: 1 adet hisse senedi yada 1 YTL nominal değerli hisse senedi) şeklinde alım emri verilir. Borsa yatırımcısını burada ilgilendiren halka arz (halka açılma) olan şirket hisse senetlerinin iskontolu yada defter değerinin altında-üstünde satışa sunulmasıdır. Çünkü borsada işlem gören ilk seansta halka arz olan hisse senetlerinde aşırı dalgalanma olması büyük olasıdır. Bu bakımdan borsa nasıl oynanır, borsada işleyiş nasıldır gibi en temelden bilgileri edinmek bir gerekliliktir. Halka arz olan şirketlerin; halka arz izahname,sirküler vb. belgeleri dikkatlice analiz edilmeli ve hisse senetlerine bu şekilde yatırım yapılmalıdır.

Bir önceki yazımızda borsa tüyoları ile borsada para kazanmak mümkün mü ? konusunu açıklamıştık. Borsa, hisse tüyoları ile işlem yapmayı düşünüyorsanız mutlaka okumalısınız.

Add Comment