Borsa Seans Saatleri

Borsa İşlem Saatleri

Borsa Seans Saatleri

Borsa İstanbul (BIST), hisse senetlerinin alım satımları şu borsa işlem saatleri arasında yapılmaktadır:

İçerisinde Açılış Seansı, Sürekli Müzayede(SM) ve Piyasa Yapıcılı SM Yöntemi, Tek Fiyat Seansının yer aldığı 1. Seans 09:15-12:30 saatleri arasında işlem görmektedir. 1.Seansta; emir toplama, açılış fiyatlarının belirlenmesi ve açılış işlemleri, tek fiyatın belirlenmesi aşamaları uygulanır.

14:00 da başlayan 2.Seansı ise; Açılış Seansı, Sürekli Müzayede(SM) ve Piyasa Yapıcılı SM Yöntemi, Tek Fiyat Seansı ile yapılan hisse senetleri alım satımları saat 17:40 Kapanış Seansı ile uygulanır. Bu seansta emir toplama, açılış fiyatlarının belirlenmesi ve açılış işlemleri, tek fiyatın belirlenmesi aşamalarından sonra yapılan Kapanış Seansı ile günlük borsa işlem saatleri uygulanmış olur. Genel olarak borsa açılış ve kapanış saatleri bu şekildedir.

09:15-12:30 saatleri arası verilen hisse senedi alım satım işlemleri 1.seansta, 12:00 dan sonra verilen emirler 2.seansta uygulanır. Bazı aracı kurumlar 16:30 dan sonra verilen hisse senedi alım satım emirlerini ertesi gün birinci seansa aktarmaktadırlar.

Yarım iş günü olması durumunda tek senans olarak uygulanacak borsa seans saatleri; 09:15 itibariyle başlar, 12:40 kapanış seansı ile biter.

Hafta sonları cumartesi ve pazar günleri ile resmi tatil günlerinde borsada, hisse senedi alım satım işlemleri yapılmamaktadır.

Add Comment