Borsa Nedir? Borsaya Nasıl Girilir?

Borsa nasıl oynanır?

Borsada yatırım yapmak için; borsa nasıl oynanır kavramından önce borsa nedir ? borsaya nasıl girilir? gibi sorulara cevap vermemiz atacağımız adımların sağlam olmasını sağlayacaktır. Borsa; değerli menkul kıymetlerin (hisse senetleri vb.), çeşitli emtiaların ve benzer metaryallerinin (pamuk,petrol,altın vb.) alım-satımının yapıldığı kurumsal piyasalardır. Sermaye Piyasalarına konu olan hisse senetleri piyasası; dolar, euro vb. dövizlerin alınıp satıldığı döviz piyasası; ticari mallar (pamuk,mısır vb.) içinse emtia piyasası gibi piyasalar mevcuttur. Borsalarda alım-satımlar belirli stardart kurallar dahilinde yapılır. Buradaki kurallardan kasıt yatırımcıyı ve yatırıma konu olan metaryalleri korumak amaçlanmıştır. Ülkemizde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) bünyesinde menkul kıymetlerin, emtiaların vb. alım-satımı yapılmaktadır. (Güncelleme: Artık Borsa İstanbul A.Ş ile işlemler yapılmaktadır.)

Borsada her türlü ticaret, alım-satım işlemleri; belirli yönetmelik ve kanunlarda belirtildiği şekilde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından denetlenir.

Borsaya Nasıl Girilir? Borsa Nasıl Oynanır?

Borsada hisse senedi alım-satımı yapmak için, yatırımcıların haklarını korumak amacıyla kurulmuş olan Sermaye Piyasası Kurulundan (SPK) dan yetki belgesi, İMKB ‘den borsa üyelik belgesi almış aracı kurumlarda hesap açtırmak gereklidir.  Bankaların bünyesinde bulunan aracı kurumlarda yatırım hesabı açtırarak ta işlem yapabilirsiniz. Aracı kurum tarafından adınıza hisse senedi alım-satımı yapmak adına yetki vermeniz için Sermaye Piyasaları Risk Bildirim Formu ve Çerçeve Sözleşmesi imzalattırılır. Bu sözleşmede yatırımcıyı koruyan ve SPK denetimde olan maddeler bulunur. Yatırımlarınızı güvenle yasalarla korunmuş bir şekilde yapabilmeniz açısından önemli bir durumdur. Aracı kurum, adınıza yapmış olduğu alım-satım vb. işlemlerden kurtaj (komisyon) alır. Kurtaj (komisyon) bedeli serbest olarak aracı kurumla belirlenebilir. Çok cüzi miktarlarda komisyon bedeli karşılığında hisse senedi işlemlerinizi yapabilirsiniz. Genelde borsa nasıl oynanır ? olarak tabir edilen hisse senedi alım-satımı aslında borsa yatırımıdır. Hisse senedi alım-satımında neler yapmamız gerekir? Alım-satım fiyat belirlemede limitli fiyat-serbest fiyat nasıl belirlenir? bir sonraki yazılarımda değineceğim. Borsa nasıl oynanır? borsa haberleri ve buna benzer merak ettiğiniz aklınıza takılan konuları yorumlarınızla sorabilirsiniz.

Add Comment