Borsa Nedir? Borsaya Nasıl Girilir?

Borsada yatırım yapmak için; borsa nasıl oynanır kavramından önce borsa nedir ? borsaya nasıl girilir? gibi sorulara cevap vermemiz atacağımız adımların sağlam olmasını sağlayacaktır. Borsa; değerli menkul kıymetlerin (hisse senetleri vb.), çeşitli emtiaların ve benzer metaryallerinin (pamuk,petrol,altın vb.) alım-satımının yapıldığı kurumsal piyasalardır. Sermaye Piyasalarına konu olan hisse senetleri piyasası; dolar, euro vb. dövizlerin alınıp satıldığı döviz piyasası; ticari mallar (pamuk,mısır vb.) içinse emtia piyasası gibi piyasalar mevcuttur. Borsalarda alım-satımlar belirli stardart kurallar dahilinde yapılır. Buradaki kurallardan kasıt yatırımcıyı ve yatırıma konu olan metaryalleri korumak amaçlanmıştır. Ülkemizde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) bünyesinde menkul kıymetlerin, emtiaların vb. alım-satımı yapılmaktadır.

Borsada her türlü ticaret, alım-satım işlemleri; belirli yönetmelik ve kanunlarda belirtildiği şekilde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından denetlenir.

Borsaya Nasıl Girilir? Borsa Nasıl Oynanır?

Borsada hisse senedi alım-satımı yapmak için, yatırımcıların haklarını korumak amacıyla kurulmuş olan Sermaye Piyasası Kurulundan (SPK) dan yetki belgesi, İMKB ‘den borsa üyelik belgesi almış aracı kurumlarda hesap açtırmak gereklidir.  Bankaların bünyesinde bulunan aracı kurumlarda yatırım hesabı açtırarak ta işlem yapabilirsiniz. Aracı kurum tarafından adınıza hisse senedi alım-satımı yapmak adına yetki vermeniz için Sermaye Piyasaları Risk Bildirim Formu ve Çerçeve Sözleşmesi imzalattırılır. Bu sözleşmede yatırımcıyı koruyan ve SPK denetimde olan maddeler bulunur. Yatırımlarınızı güvenle yasalarla korunmuş bir şekilde yapabilmeniz açısından önemli bir durumdur. Aracı kurum, adınıza yapmış olduğu alım-satım vb. işlemlerden kurtaj (komisyon) alır. Kurtaj (komisyon) bedeli serbest olarak aracı kurumla belirlenebilir. Çok cüzi miktarlarda komisyon bedeli karşılığında hisse senedi işlemlerinizi yapabilirsiniz. Genelde borsa nasıl oynanır ? olarak tabir edilen hisse senedi alım-satımı aslında borsa yatırımıdır. Hisse senedi alım-satımında neler yapmamız gerekir? Alım-satım fiyat belirlemede limitli fiyat-serbest fiyat nasıl belirlenir? bir sonraki yazılarımda değineceğim. Borsa nasıl oynanır? borsa haberleri ve buna benzer merak ettiğiniz aklınıza takılan konuları yorumlarınızla sorabilirsiniz.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
abelg

emeğine ve eline sağlık yararlı ve kaliteli bir site borsada teknik arayanlar ve kazanmak için borsa ile ilgili herşey burada sizide bekleriz.

cheapest facebook likes

Hello there! This is my first visit to your blog!
You have done a wonderful job!

hayri

Mesela Ziraat Bankasından açtığımız bir hesabı yatırım hesabına çevirdiğimizde aldığımız hissenin % kaç kar payını kesecektir?

admin

Hayri Bey mrb,
Açtığınız hesaba bağlı bir yatırım hesabı açmanız yeterlidir. Banka da belirlediği komisyon üzerinden, takasbank da saklama bedeli olarak cüzi bir miktar kesinti yapacaktır. Bu kesintilerin yapılması yasaldır yani güven içinde yatırım yapmanız için gereklidir. Bol kazançlar.

sabri

ben henuz yeni arastiryorm bu konuyu ilk olarak ne yapmaliym henüz hic bir sey bilmiyorm yardm edersenz cok sevinirm

admin

Sitemizdeki borsa ile ilgli konuları okumanızı tavsiye ederiz. Ekonomi ile ilgili sitelerden de bu konuda tam fikir sahibi olduktan sonra alım satım yapmanızı öneririz. Borsa risklidir fakat alım satım zamanını bilirseniz kazanırsınız. ilk aşamada borsa nedir den başlayın, sonra hisse senedi, işleyişi, nasıl al-sat yapılır, yatırım hesabı açma, piyasa ve hisse takibini öğrenme, al-satlara ufak miktarlarda yapma, orta ve uzun vadeli alım ve satım ik başlarda, portföy oluşturma-boşaltma vb. yani kendinizi tam olarak yetiştirmeden yatırım yapmayın önerimiz budur.

BORSA NEDİR BORSA NASIL OYNANIR | kampanyalı ve indirimli ürün tanıtımları

[…] yatırım yapmak için; borsa nasıl oynanır kavramından önce borsa nedir ? borsaya nasıl girilir? gibi sorulara cevap vermemiz atacağımız adımların sağlam olmasını sağlayacaktır. Borsa; […]

gurbuz

Bende yeni araştırmaya başladım benim yapmak istediğim al sat değil uzun vadeli uzun vadede zarar edermiyim

admin

Orta ve uzun vadede beklentisi olan, kar eden şirketlerde büyük ölçüde para kazanıldığı görülmektedir sayın Gurbuz. Bol kazançlar.

Orhan

Merhaba ben borsaya yeni baslicam ne yapmam gerekiyor benim bir bankada hesabim var onun uzerinden borsaya baslayabilirmiyim?

admin

Orhan Bey merhaba,
Hesabınıza bağlı açacağınız bir yatırım hesabıyla atmlerden yada internetten alım-satım yapabilirsiniz.

Gürkan

Merhaba bu dönemde sizce hangi kağıtlara yatırım yapabiliriz.sıralamak gerekirse önceliğe göre 5 kağıt önerebilirmisiniz.teşekkürler

admin

Gürkan Bey merhaba,
Sitemizde zaten anlatmak istediğimizde bu; başkalarının sözleriyle yada tüyolarıyla alım-satım yapmayın. Kendinizi eğitin tecrübenizle alım-satım yapın daha kazançlı çıkacaksınız. Kimine kısa vade kimine orta kimine uzun vade uygundur. Fakat borsanasiloynanir.net olarak tavsiyemiz orta ve uzun vadeli, beklentisi olan, kar eden, temettü/bedelsiz verme potansiyeli yüksek, sağlam senetlere yatırım yapmanızdır. http://www.borsanasiloynanir.net sitemizdeki konulara bi okuyun.Öncelikli hedefiniz kendinizi eğitmek ve tecrübenizle alım-satım yapmanızdır, tüyolara prim vermeyin. Tüyolarla hareket edip çok zarar edenler azımsanmayacak kadar fazla, bol kazançlar dileriz..

Ahmet

Merhaba borsada uzun vadeli veya orta vadeli hisse almak icin ortalama ne kadar paramız olması gerekir yani gözle gorulur bir kazanç saglamak icin ?

admin

Sitemizde de belirttiğimiz gibi sizi zora sokmayacak yada tabiri yerindeyse unutacağınız bir meblağ olmalı temelinde. Bir meblağ belirtmek yanlış olur, yanlış senet alırsınız meblağınız ne kadar yüksekse o kadar zarar edersiniz.Hatırı sayılır bi para ile de doğru yatırımla da katlayabilirsiniz. Size kalmış.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir