Borsa Hisse Senetleri Nasıl Alınır Satılır?

Borsa Hisse Senetleri Nasıl Alınır Satılır ?

Borsa yatırımlarımızda en temelden başlayarak bilgi sahibi olmamız yapacağımız yatırımların temelininde sağlam olacağını Hisse Senedi Nedir ? Hisse Senedi Çeşitleri Nelerdir ? yazımızda söylemiştik. Hisse senedi yatırımlarımızın temel enstrümanı olduğu için göz atmanızda fayda var. Şimdi borsa hisse senetleri nasıl alınır satılır bundan bahsedelim.

Hisse Senetleri Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Borsa hisse senetleri alım satımı fiziki olarak yapılmamaktadır. Bunun için bir aracı kuruma yada banka nezdinde yatırım hesabı açtırarak yetki vermeniz gereklidir. Bu konuda detaylı bilgi için Borsa Nedir? Borsaya Nasıl Girilir ? konulu yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Borsa hisse senetleri alım satım emirlerini Limitli Fiyat ve Serbest Fiyat şeklinde verebilirsiniz.

  • Limitli Fiyat : Hisse senedi alım satımı için hisse fiyatının yatımcı tarafından belirlendiği fiyat türüdür. Limitli fiyatta, hisse senetleri yatırımcının belirlediği fiyattan alınır ve satılır.
  • Serbest Fiyat : Hisse senedinin alım satım fiyatında aracı kurumun serbest bırakılması durumudur. Serbest fiyatta, hisse senedinin alım satım işlemi İMKB ‘de gerçekleşen fiyattan oluşur.

Borsada Hisse Senetleri Alım Satım Emri Nasıl Verilir?

Borsa hisse senetleri alım satım emrini; yazılı ve sözlü olarak verebilirsiniz. Borsa aracı kuruluşa yazılı olarak emir verilmek istenirse, aracı kuruluş tarafından yatırımcıya müşteri emri formu düzenlenir ve bir nüshası verilir. Hisse senedi alım satım emrini telefon, faks, banka ATM yoluyla, internet  elektronik ortamda da verebilirsiniz. Emrin süresini yatırımcı istediği gibi belirler.

Hisse Senetleri Alım Satım Kazancı Nasıl Elde Edilir?

Hisse senetleri alım satım kazancı; yatrımcının bağlı olduğu aracı kuruluştan destek alarak elde edilebilir. Fakat aracı kuruluşun bünyesindeki yatırımcı ne kadar çoksa yatırımcı ile alaka düzeyi de o derece zayıflamaktadır. Hisse senetlerinden kazanç sağlamak için en geçerli ve makbul yol bizce yatırımcının kendini eğitmesidir. Böylece yatırımcı, edindiği bilgi ve tecrübelerle bir ömür boyu borsadan para kazanabilir. Peki yatımcı kendini nasıl eğitebilir? Borsa kursları yada borsa eğitim kitapları ile yatımlarını bilinçli bir şekilde yapabilir. Tavsiyemiz borsa eğitim kitapları ile olanıdır. Borsa kursları, maliyet açısından ve eğitime katılım açısından süreklilik gerektirir. Borsa eğitim kitapları, günümüzde artık internet ortamında bilgisayara indirilebilmekte ve hemen borsada kazanç sağlamak için gerekli eğitimleri vermekteler. Tavsiye edeceğim e-kitaplardan (e-kitap diyorum çünkü hemen bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz) ilki 11 sene borsada işlem yapıp, yaptığı işlemlerden hiçbir zaman zarar etmeyen Ayşe Kabasakal’ın Borsa Koçu e-kitabıdır. İster borsaya yeni başlayan ister uzun yıllar işlem yapın bu e-kitap ile borsada kazananlardan olacaksınız.Borsayı en temelden profesyonelliğe kadar adım adım anlatan e-kitap için burayı tıklayınız. Diğer e-kitap ise borsada sürekli kazananların tekniğini anlatan ve bu teknikle borsa düşerken dahi hisse bazlı kazandıran köpekbalığı tekniğidir. İncelemek için burayı tıklayınız. Bu e-kitaplar ile borsada kendi bilgi ve birikimlerinizle alım satım yapacak, bir ömür boyu para kazanacaksınız.

Borsa nasıl oynanır ? borsada ne zaman alım satım yapılır? sürekli nasıl para kazanılır? ve borsa hakkında mutlaka bilmeniz gerekenler sayesinde yatırımlarınızın temelini sağlam atacaksınız.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
Hasan

Şöyle bir geçiyordum bu siteyi gördüm merak edip incelerken gözüm yorumlara takıldı sayın admin öncelikle borsa bir oyun değil yatırım aracıdır çünkü bist te at yarıştırılmıyor 2 nci olarak borsada al sat yaparak kazanan çok nadir o dediğiniz profesörler demeyelim de genellikle piyasa yapılcılar diyelim onlara normal bir vatandaşın hisseyi hangi fiyattan satacağını tahmin etmesi şans işidir çok azına bu şans güler 3 üncüsü tahta sahibi yani diğer bir tabir ile spekülatör kim ise onun dediği olur böyle bir durumda teknikmiş grafikmiş hepsi hava 4 üncüsü ben borsada her zaman uzun vadeli yatırım yaptım yatırım yapacağım firmayı karnesine (bilançosuna) göre değerlendirdim burayı ziyaret eden insanlara sesleniyorum borsaya yatırımdan önce kitap ta okuyun ama ilk olarak bilanço nedir nasıl okunur onu öğrenmelerini tavsiye ediyorum unutmayın bilanço ve şirketin geçmişi onun karnesidir. Geçmiş geleceğin aynasıdır.

admin

Yorumunuz için teşekkürler Hasan Bey. Haklısınız, sözlerinize katılmamak elde değil. Fakat yazılarımızı tam okumadığınız, sadece göz gezdirmişsiniz gibime geldi. Her yazımızda özellikle küçük yatırımcıya borsayı öğrenmeden, hisse senedinin işleyişini, arz ve talebi bilmeden borsaya girmemesini tavsiye etmemekteyiz. Yani kendini eğitmesi taraftarıyız, olmadı bir uzmandan destek almasını tavsiye ederiz. Yatırım önerilerimiz de orta ve uzun vadelerdir. Kısa vadeli al-satları zaten küçük yatırımcıya önermemekteyiz. Hisse senedinin takip edilmesi, kar-zarar oranları,bilançosu ve beklentisi zaten en belirleyici unsurlardır. Değerli yorumunuz için tekrar teşekkürler.

sefa cabuk

hasan bey msj aldıgınızda sizinle görüşsek nasıl olur hem tanışır isterseniz size tlf gönderiyorum 053620**** bekliyorum

gani

açıklamanız güven verici.ben bu işlerden anlamam ama bu ara arabamı sattım bi süre arabasız kalmayı düşünüyorum. bu arada aklıma hisse senetleri geldi gelmesinede ben ahiç anlamam.nasıl bi yol izlemem gerekir yada ne yapmam lazım nerden nasıl başlamam gerekir yada hiç bulaşmasam mı diye kararsızım .yardımcı olusanız sevinirim.teşekkürler

admin

Öncelikle borsayı tanımanızı, işleyişini, terimlerini öğrenmenizi öneririm. Sitemizde benzer yazılar mevcut. İlk başlarda bir uzman gözetiminde yatrım yapmanız sizin için daha iyi olacaktır, bol kazançlar.

aion kinah

I like your useful blog. great contribution. I hope you produce more. I will continue subscribing

sevim çelebi

Borsada hangi tekniklerin uygulanması gerektiğini,nasıl fazla kazanabiliceğinizi,borsaya yeni girenler için ayrıntılı bir şekilde tüyolarla yol gösteren bir sistem lütfen inceleyin.
HAYAL ETTİĞİNİZ KAZANÇLARI BORSADA GERÇEKLEŞTİREBİLİRSİNİZ…

üniversiteli

bize yardımcı olabilirmisiniz daha önce hic hisse senedi alıp satmadım lütfen yardım et

admin

Merhaba öncelikle kendinizi hazır hissetmeden yani belirli bir tecrübeye ulaşmadan yüklü miktarda al-sat yapmamanızı öneririz.Sitemiz borsanasiloynanir.net ve nette bu konuda yardımcı kaynaklar bulabilirsiniz. Öncelikle günlük al-satlardan, sağdan soldan verilen dayanaksız tüyolardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Orta ve uzun vadede yatırım yapmanız zarar etmenizi en aza indirecektir. Bol kazançlar.

tabletki odchudzające

I truly love your blog.. Great colors & theme. Did you make this
site yourself? Please reply back as I’m planning to create my own personal site and would love to learn where you got this from or what the theme is called. Thanks!

edib degirmenci

merhabalr
ben bugün önerdiğiniz borsakoçu kitabını aldım
burdan sizi ve kitabı almak isteyen arkadaşları uyarmak istiyorum.,

kitabı aldıktan sonra e kitabı açmak istediğinizde sizden şifre istiyor ve bu şifrenin indirdiğiniz sayfada olduğu söyleniyor. lakin ürünü indirdikten sonra indirdiğiniz sayfada şifre veye ona benzer hiçbir sey yok. buradan sesleniyorum sizde benim gibi 80 liranızdan olmayın çünkü muhattab olabileceğiniz hiç kimse yok

admin

Edip Bey duyarlılığınız için teşekkür ederiz. Kitabı borsanasiloynanir.net sitesi vasıtasıyla temin etmemişsiniz size aracılık eden site ile diyaloga geçmenizi tavsiye ederiz, en azından daha etkili olur sizi savunması. Bu demek değildir ki bizim sitemizden almadınız sorununuza el uzatmayacağız. İlgili kişilere mağduriyetinizi ileteceğiz. Bol kazançlar.

murat

sevgili admin ben sizin yönlendirmenizle aldım ve edip beye katılıyorum ne muhattap bulabiliyorsunuz nede yönlendirilen sitede şifre veriyor…insanları kandırmayın..

admin

Murat Bey, sitemizin amacı; borsa nasıl oynanır konusunda özellikle küçük yatırımcılara yardımcı olmaktır. İnsanları kandırmayın gibi bir yorumunuzu sizle aynı durumda olanlar için kullanmanız bizi düşündürdü. Biz de sizin gibi işe yarar ürünleri ihtiyacı olan insanlara ulaştırmayı hedef edindik. İnsanları kandırarak, bugüne kadar hiçbir ürün veya hizmetin tanıtımını yapmadık ve yapmayız da. insanın hakkına girme konusunda hassas olduğumuzu da belirtelim bu arada.Borsa koçu e-kitabını sitemiz üzerinden almayanların da sıkıntısını dile getirdik. Yeter ki mağdur kimse olmasın!

Böyle bir durum olunca borsa koçunun sahibi ve yayıncısı Ayşe Kabasakal’a durumu aktardık, mailimizi http://www.borsanasiloynanir.net/borsa-kocu-sitesi-mail-soru kısmına tıklayarak görebilirsiniz. Borsa koçundan gelen cevap mailini de http://www.borsanasiloynanir.net/borsa-kocu-sitesi-mail-cevap kısmından görebilirsiniz.

Çaylak

Anlatım için teşekkürler yeni başlayanlar için cidden çok güzel anlatım olmuş tebrik ediyorum..
Bir şey sorucaktım acaba bu kitabı almadanda borsa oynanmazmı yani illa kitabı almak gerekirmi kitabı almadan da intenerttten bilgilenerek oyananılabilirmi

admin

Elbette ki borsada yatırım yapabilirsiniz kitabı almadan. Kitapta uzman borsacıların tecrübelerinden faydalanıp, zarar etme olasılığınızı minimuma indirmek amaçlanmıştır. Hem de bir yığın bilgi kirliliğinden de kurtulmuş olacaksınız. Her zaman dediğimiz gibi borsa konusunda kendinizi eğitirseniz mutlaka kazanırsınız. Aklınıza takılan kısımları sorarsanız yardımcı olmaya çalışırız,bol kazançlar.

misar

borsada “kör ve topal bir maymunun kazanma şansı ile bir finans profesörün kazanma şansı aynıdır” insanları kandırmayın şu kitap bu kitap diye…

admin

Düşüncenize saygı duyuyorum fakat katılmıyorum. Neden derseniz; borsayı bilen,araştıran,analiz eden, tecrübe sahibi olan, nerede hisse alıp nerede satmasını bilenler ki bunlarda finans profesörleri de dahildir kazanmaları elbette doğaldır. Her yazımızda belirttiğimiz gibi kendimizi borsa konusunda eğitirsek, yaptığımız yatırım sağlam temelli olacaktır. İşini şansa bırakan zarar da etse ağlamaması lazım. Kitap konusuna gelince önerdiğimiz kitap olan borsa koçu, borsa konusunda uzman bir borsacının eğitim kitabıdır. İnceleme fırsatınız olursa incelemenizi tavsiye ederiz.

ABELG

Borsa egitim,bilgi,tecrübe bileşkesinden oluşan ve beklenti ışığında kazanç sağlayan bir ploatformdur.Borsa da insanlar gerçekten kazanmak istiyorlar ise illaki bu işi bilerek bilinçli yapmak zorundadır.bu alanda bilgi sahibi olmak ve incelemeniz için tavsiye ederiz.

admin

Borsada anında al-sat yapılabiliyor fakat eğer uzman değilseniz tavsiye etmiyoruz. Para kazanayım derken zarar etmeniz büyük olasılıktır. Deneyimli olmayanlar için borsada orta ve uzun vade tavsiyemizdir.Bol kazançlar.

hasan

bir fabrikada spk hisselerim mevcuttu. yaklaşık 3 yıl önce borsaya girdi ve ben bu hisseleri nasıl satabilirim. yatırım hesabı açmamı söylediler ve hisseleri oraya aktaracaklarını söylediler. ben bu hisseleri aktarıldıktan sonra borsadaki fiyatından ne kadar sürede elden çıkarabilirim. satışa çıkardıktan sonra alıcı birinin hisseleri almasını beklememmi gerekli ? hiç borsa oynamadım hisse alıp satmadım yardımcı olursanız sevinirim.

admin

Hasan Bey, bir aracı kuruma özellikle spk onaylı bir kurumda yatırım hesabı açtırıp hisselerini aktarmanızı tavsiye ederiz. Bankalar nezdindeki aracı kurumlar da yardımcı olacaklardır. Satış için talimatı yine bu aracı kurumla verebilirsiniz o bakımdan uzman bir aracı kurumdan destek almanızı tavsiye ederiz. Bol kazançlar.

Umut

Merhaba Gcm Forex den borsaya girmeyi dusunuyorum ilk baslangicimilk defa gircem o yuzden buyuk parayla girmek istemiyorum 50 veya . 100$ ile yoklamk icin uygunmudur ve bu gcm forex guvenilirmi istedim zaman yatr cek yapa bilirmiyim sorunlumudur yardimci olurmusunuz burayla calisan arkadaslar varsa yorumlarinida bekliyorum onere bilcniz bi yer varsada

admin

Umut Bey, tavsiyemiz başlangıçta çok parayla değil ihtiyacınız olmayan parayla girmeniz. Azar azar ve demo eğitimlerle kendinizi geliştirin ve destek birimiyle irtibatta olun ki normal hesaba geçinceye kadar bir fikir edinirsiniz zaten. Yani kendinizin bizzat yaşaması daha uygun olacaktır. Bol kazançlar dileriz.

Ferhat

ben daha önce hiç hise senedi veya benzeri şeyleri yapmadım ve bu işe girmeden önce bilgi sahibi olmak istiyorum ve nasıl para yatırılır nasıl para alınır gerçekten onuda bilmiyorum.bu işe gırmek istıyorum sermayem var ama bu işle ilgili hiç bilgim yok.en iyi şekılde nasıl bilgi sahibi olabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim

admin

Ferhat Bey, eğer hiç bilginiz yoksa gözü kapalı senet almamanızı tavsiye ederiz. Borsa ile ilgili yazıları, en azından kavramları, nasıl hareket edeceğinizi, nasıl işlem yapacağınızı tam olarak bilmeden yatırım yapmayın. Hele ki kısa vade için kesinlikle yapmayın büyük ölçüde zarar etmeniz olası. Öncelikle bizim yazılarımızı bir okuyun. Tamam kendimi hazır hissediyorum dediğiniz anda yatırım yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer çok zorlanırsanız bir uzmandan destek almanızı tavsiye ederiz.Bol kazançlar.

oğuzhan

Değer li yönetici 10000 lira ile hisse seneti almak ıstiyorum , sorum şu ben futbol uzmaniyim.misal 1 ay sonra galatarasay avrupa maclari baslayacak takimimdanda umutluyum.yani bunun gibi futbol bilgimi hisse senetlerine oynasam kisa vadade güzel kazanirmiyim teşekkürler.

admin

Oğuzhan bey merhaba,
Hisse senetlerinin değer kazanması ve kaybetmesi sadece senetle değil pek çok nedene bağlı olarak da değişebiliyor. Fakat hisse bazlı daha kazançlı çıkacağınız aşikardır. Borsa, beklenti üzerine kuruludur; yani beklenti alınır, gerçekleşince satılır. Aslında olması gereken dediğiniz gibi kulüp tur atladı bu da kasasına girdi haliyle kar oranında artış ve değer kazanmasıdır. Ülkemizde siyasi olaylardan tutun da yurtdışındaki verilere göre bile senetlerin fiyatı değişebilmektedir. O yüzden dikkatli ve bilinçli yatırım yapmakta fayda var, bol kazançlar.

Burak

Abi simdi ben bi hisse senedi Alcam nasıl alıyorum ve satarken nasıl satıyorum bunu bana açıklarsanız çok memnun olurum

Williams

Sayın Admin,

Mesela ben 500 TL ödeyerek A şirketine ait hisse senetlerini satın aldım. Tam 5 yıl boyunca bu hisse senetlerine hiç dokunmadım ! bu hisse senetlerine ne olur??!

Teşekkürler.

Williams

murat

Merhabalar benim elimde hisse senedi kupon var kombassandan bunlari nasil satabilirim yadimci olursaniz sevinirim

musafa

bana acil cevap lütfeen.hc bilgim yok ve hisse senedi almak istiyorum nerden basvuru yapmam gerekiyor örnegi 100 tl ödeyerk almak istiyorum ve uzun vadeli olarak elimde tutmak istiyorm araci kurum olmadan yapabilirmiyim.alan kisiler varsa lutfen bilgi edinmek istiyorum

Zehra

Merhaba sayin admin, yaziniz yeni baslayanlar icin gayet degerliydi tesekkur ederiz. Ben acemi olarak birsey sormak istiyorum. Isbankasi araciligiyla tumosandan hisse almaya calistigimda tumosanin fiyatinin 2.5 tl ustunde bi fiyat cikiyor. bu kadar komisyon olmasi normal degil neden böyle?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir