Borsa Hisse Senetleri Nasıl Alınır Satılır?

Borsa Hisse Senetleri Nasıl Alınır Satılır?

Borsa Hisse Senetleri Nasıl Alınır Satılır?

Borsa yatırımlarımızda en temelden başlayarak bilgi sahibi olmamız yapacağımız yatırımların temelininde sağlam olacağını Hisse Senedi Nedir ? Hisse Senedi Çeşitleri Nelerdir ? yazımızda söylemiştik. Hisse senedi yatırımlarımızın temel enstrümanı olduğu için göz atmanızda fayda var. Şimdi borsa hisse senetleri nasıl alınır satılır bundan bahsedelim.

Hisse Senetleri Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Borsa hisse senetleri alım satımı fiziki olarak yapılmamaktadır. Bunun için bir aracı kuruma yada banka nezdinde yatırım hesabı açtırarak yetki vermeniz gereklidir. Bu konuda detaylı bilgi için Borsa Nedir? Borsaya Nasıl Girilir ? konulu yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Borsa hisse senetleri alım satım emirlerini Limitli Fiyat ve Serbest Fiyat şeklinde verebilirsiniz.

  • Limitli Fiyat : Hisse senedi alım satımı için hisse fiyatının yatımcı tarafından belirlendiği fiyat türüdür. Limitli fiyatta, hisse senetleri yatırımcının belirlediği fiyattan alınır ve satılır.
  • Serbest Fiyat : Hisse senedinin alım satım fiyatında aracı kurumun serbest bırakılması durumudur. Serbest fiyatta, hisse senedinin alım satım işlemi İMKB ‘de gerçekleşen fiyattan oluşur.

Borsada Hisse Senetleri Alım Satım Emri Nasıl Verilir?

Borsa hisse senetleri alım satım emrini; yazılı ve sözlü olarak verebilirsiniz. Borsa aracı kuruluşa yazılı olarak emir verilmek istenirse, aracı kuruluş tarafından yatırımcıya müşteri emri formu düzenlenir ve bir nüshası verilir. Hisse senedi alım satım emrini telefon, faks, banka ATM yoluyla, internet  elektronik ortamda da verebilirsiniz. Emrin süresini yatırımcı istediği gibi belirler.

Hisse Senetleri Alım Satım Kazancı Nasıl Elde Edilir?

Hisse senetleri alım satım kazancı; yatırımcının bağlı olduğu aracı kuruluştan destek alarak elde edilebilir. Fakat aracı kuruluşun bünyesindeki yatırımcı ne kadar çoksa yatırımcı ile alaka düzeyi de o derece zayıflamaktadır. Hisse senetlerinden kazanç sağlamak için en geçerli ve makbul yol bizce yatırımcının kendini eğitmesidir. Böylece yatırımcı, edindiği bilgi ve tecrübelerle bir ömür boyu borsadan para kazanabilir. Peki yatırımcı kendini nasıl eğitebilir? Borsa kursları yada borsa eğitim kitapları ile yatımlarını bilinçli bir şekilde yapabilir. Tavsiyemiz borsa eğitim kitapları ile olanıdır. Borsa kursları, maliyet açısından ve eğitime katılım açısından süreklilik gerektirir. Borsa eğitim kitapları, günümüzde artık internet ortamında bilgisayara indirilebilmekte ve hemen borsada kazanç sağlamak için gerekli eğitimleri vermekteler. Tavsiye edeceğim e-kitaplardan (e-kitap diyorum çünkü hemen bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz) ilki 11 sene borsada işlem yapıp, yaptığı işlemlerden hiçbir zaman zarar etmeyen Ayşe Kabasakal’ın Borsa Koçu e-kitabıdır. İster borsaya yeni başlayan ister uzun yıllar işlem yapın bu e-kitap ile borsada kazananlardan olacaksınız.Borsayı en temelden profesyonelliğe kadar adım adım anlatan e-kitap için burayı tıklayınız. Diğer e-kitap ise borsada sürekli kazananların tekniğini anlatan ve bu teknikle borsa düşerken dahi hisse bazlı kazandıran borsa ky teknik analiz ve bilgileri tekniğidir. İncelemek için burayı tıklayınız. Bu e-kitaplar ile borsada kendi bilgi ve birikimlerinizle alım satım yapacak, bir ömür boyu para kazanacaksınız.

Borsa nasıl oynanır ? borsada ne zaman alım satım yapılır? sürekli nasıl para kazanılır? ve borsa hakkında mutlaka bilmeniz gerekenler sayesinde yatırımlarınızın temelini sağlam atacaksınız.

Add Comment